W jakich warunkach przechowywać perfumy lane?

W jakich warunkach przechowywać perfumy lane?

Perfumy składają się zwykle z wielu komponentów, które powinny być równomiernie uwalniane podczas ich noszenia w kontakcie ze skórą i powietrzem. Substancje zapachowe, które się w nich znajdują, podczas produkcji łączy się więc z odpowiednio dobraną bazą, mającą za zadanie utrwalenie i zakonserwowanie zapachu. W niesprzyjających warunkach jej trwałość może jednak ulec znacznemu obniżeniu. Perfumy lane muszą więc być prawidłowo przechowywane, co pozwoli na znacznie dłuższe cieszenie się ich intensywnym zapachem. Przekonajmy się, co najbardziej szkodzi perfumom i jak zapobiec ich szybkiemu psuciu.

Jakie warunki nie służą dobrze perfumom?

Perfumy to skomplikowana mieszanina złożona z wielu związków chemicznych. Jeśli będą one miały bezpośredni kontakt z powietrzem, mogą zachodzić w nich różne reakcje prowadzące nie tylko do utraty zapachu, ale też do powstawania substancji mogących wywoływać podrażnienia oraz zmieniać zapach. Zagrożeniem dla trwałości perfum są też częste wahania temperatur. Warto pamiętać, że choć perfumy „lubią” umiarkowane ciepło i źle tolerują przegrzewanie, to nie można ich jednak również nadmiernie schładzać. Sporo substancji znajdujących się w perfumach jest też wrażliwych na światło. Problemem może być ponadto nadmierna wilgotność powietrza.

Jak najlepiej przechowywać perfumy?

Najlepszą metodą przechowywania perfum jest trzymanie ich w oryginalnym i szczelnym opakowaniu np. buteleczce z atomizerem. Jeśli nie jest ona wykonana z przyciemnianego szkła, dobrym pomysłem będzie chowanie flakonika do tekturowego opakowania albo umieszczenie w szafce czy szufladzie blokującej dostęp światła słonecznego. Należy też pamiętać o odpowiedniej temperaturze – w większości przypadków perfumy dobrze zniosą stałą temperaturę pokojową około 20°C. Nie wolno stawiać ich w pobliżu grzejników ani w bardzo ciepłych pomieszczeniach takich jak łazienki. Taka lokalizacja, choć popularna, będzie też niewskazana ze względu na podwyższoną wilgotność. O wiele lepiej sprawdzi się szuflada czy szafka w chłodniejszej na ogół sypialni.