Francuskie perfumy to synonim elegancji, luksusu i ponadczasowego stylu. Są uważane za najtrwalsze, intensywne i najlepiej skomponowane. Czy rzeczywiście zasługują na swoją renomę?
Francja - stolica ekskluzywnych perfum
Francja już od wieków uznawana jest za główną europejską stolicę perfum. Nie zawsze jednak tak było. Początkowo to Wenecja wiodła prym w produkcji różnorodnych wyrobów zapachowych na bazie olejków eterycznych i alkoholu. We Francji perfumiarstwo zaczęło rozwijać się wraz z pojawieniem się w tym kraju Katarzyny Medycejskiej, która po ślubie z królem Francji przywiozła ze sobą do Paryża swoich osobistych perfumiarzy. Perfumy służyły nie tylko do nadawania przyjemnej woni ciału, ale przede wszystkim… skórzanym rękawiczkom. Dlaczego to właśnie rękawice królowej były perfumowane najmocniej? Do produkcji rękawic używano farbowanej skóry zwierzęcej, która wydzielała bardzo nieprzyjemny odór. Maskowano go właśnie perfumami, głównie ciężkimi zapachami z nutą piżma, róży, jaśminu.
W epoce Burbonów nastąpił rozkwit przemysłu perfumeryjnego, a Francja stała się prawdziwą stolicą zapachów. Trzeba przy tym dodać, że perfumy były używane przez dworzan i arystokratów przede wszystkim do maskowania nieprzyjemnych zapachów wynikających z niedostatecznej higieny. Niemniej perfumy były stosowane przez dworzan niezwykle ochoczo i w bardzo dużych ilościach.
Wraz z rewolucją francuską znaczenie perfum znacznie osłabło, chociaż sztuka ich komponowania nie zginęła. W XIX wieku produkowano je na skalę przemysłową, a Francja stała się jednym z głównych producentów wyrobów perfumeryjnych w Europie.
Czym wyróżniają się francuskie perfumy?
Francuskie perfumy kojarzą się przede wszystkim z delikatnymi, kwiatowo-owocowymi aromatami, ale tak naprawdę na przestrzeni wieków Francuzi uzupełniali kompozycje zapachowe o nieco cięższe, zwierzęce wonie. Już od średniowiecza bazują one na alkoholu, w którym rozpuszczane są olejki zapachowe i inne substancje. Bardzo ważne jest, aby wyrób zapachowy był trwały, dlatego też istotną rolę we francuskich perfumach odgrywają środki konserwujące. Kiedyś były to przede wszystkim naturalne składniki, obecnie zastąpiono je częściowo syntetycznymi.
Francuskie perfumy bardzo często bazują na klasycznych nutach, np. olejku neroli, który powstaje pod wpływem destylacji kwiatów gorzkiej pomarańczy. W wielu wyrobach tego typu znajduje się też piżmo, które bardzo dobrze reaguje z naturalnym zapachem skóry.