Skąd się biorą perfumy? Produkcja krok po kroku

Skąd się biorą perfumy? Produkcja krok po kroku

Tworzenie kompozycji zapachowych to długotrwały proces. Mija sporo czasu od pomysłu do przygotowania gotowych perfum, które trafiają w nasze ręce. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze etapy produkcji perfum.

Produkcja perfum: od pomysłu do produktu

  1. Projekt. Najważniejszy jest projekt, który stanowi realizację wstępnego pomysłu, który inicjuje cały proces produkcji perfum. Na tym etapie konieczne jest nie tylko określenie specyfiki perfum, ale również ustalenie, do kogo przede wszystkim kierowany będzie produkt i jakie kryteria musi spełnić.
  2. Dobór składników. Wyroby perfumeryjne tworzone są z różnorodnych składników, które poprzez połączenie ze sobą tworzą atrakcyjną kompozycję zapachową. Dobór odpowiednich składników to kluczowy etap całego procesu produkcyjnego. Całość musi idealnie ze sobą współgrać i uzupełniać się nawzajem. Do produkcji używane są zarówno składniki naturalne, jak i syntetyczne, które wykonywane są w laboratoriach chemicznych. To bardzo ważna, specjalistyczna praca, która wymaga dużej skrupulatności, umiejętności i talentu, gdyż każdy zastosowany składnik musi idealnie współgrać z innymi.
  3. Określenie proporcji. Jakość perfum jest wynikiem nie tylko od samych substancji zapachowych, ale i optymalnie dobranych proporcji. Jest to etap testowania, eksperymentowania. To właśnie na tym etapie określana intensywność i trwałość zapachu oraz wszystkie nuty, które decydują o charakterze perfum.
  4. Łączenie nut zapachowych. Kiedy już ustalone są składniki oraz ich proporcje, można przejść do łączenia nut zapachowych. Wybierany jest więc akord (np. kwiatowy, owocowy, drzewny itp.) oraz baza (tzw. nuty dolne), czyli najtrwalszy dodatek perfum. Po połączeniu poszczególnych nut zapachowych powstaje wstępny produkt o oczekiwanej woni.
  5. Utrwalanie. Po połączeniu poszczególnych zapachów należy je jeszcze utrwalić. Do tego celu stosuje się specjalny utrwalacz, który współgra zapachowo z zastosowanymi wcześniej substancjami. Do najpopularniejszych utrwalaczy zaliczamy m.in. piżmo, benzofenon, wanilina, rezynoidy itp.
  6. Gotowy produkt. Ostatnim etapem produkcji jest przelanie gotowych perfum do odpowiednio dobranych butelek. Najczęściej są to szklane flakony, które pozwalają na atrakcyjną ekspozycję produktu oraz późniejsze wygodne użytkowanie. Flakon najczęściej zabezpieczony jest najczęściej dodatkowym opakowaniem zewnętrznym, np. kartonowym. W takiej postaci może trafić na sklepowe półki.