Popularne perfumy damskie. Przegląd ofertowy

Popularne perfumy damskie. Przegląd ofertowy

Historia perfum sięga bardzo dawnych czasów, bo znano je nawet w starożytnym Egipcie. Ich skład był trochę inny niż obecnie, ponieważ zawierały przede wszystkim pachnące oleje i nie dodawano do nich alkoholu. Natomiast współczesny przemysł perfumiarski zapoczątkowany został w XIX wieku wraz z rewolucją przemysłową. Dzięki rozwojowi technologii i chemii perfumy zaczęto produkować w dużej ilości i stawały się dostępne dla coraz większej liczby osób. Obecnie możemy wybierać spośród ogromnej liczby zapachów, aby znaleźć swój ulubiony. Warto przyjrzeć się współczesnym perfumom damskim i zobaczyć, które z nich są najbardziej popularne.

Popularne rodzaje zapachów dla kobiet

Perfumy są skomponowane z kilku nut zapachowych, które łączą się w odpowiednio dobranych proporcjach, a po rozpyleniu stopniowo uwalniają się i przenikają, tworząc oryginalną kompozycję. Wyróżniamy nutę głowy, którą czujemy na początku, po otwarciu butelki perfum, następnie pojawia się nuta serca, a na końcu nuta bazowa wyczuwalna przez najdłuższy czas.

Zależnie od tego, z jakich składników zostały skomponowane perfumy, możemy zaliczyć je do jednej z kilku grup:

 • Kwiatowe, których podstawowym składnikiem są substancje zapachowe z różnych odmian kwiatów. Te zapachy cieszą się popularnością wśród kobiet, ponieważ nie są zbyt mocne, podobają się wielu osobom i mogą być stosowane zarówno na dzień, jak i na wieczór. Przykładami zapachów kwiatowych są Beauty i Eternity Kelvina Kleina, Versace Bright Crystal oraz Chloe.
   
 • Owocowe, będące mieszanką olejków eterycznych z różnych owoców, w tym często wiśni, brzoskwiń, jabłek, bananów, malin i jeżyn. Wyróżniają się słodyczą, zwykle nie ma w nich zbyt wiele tajemniczości, dlatego nie każdy może je lubić, ale są dość popularne jako perfumy do noszenia na co dzień, w tym szczególnie podczas ciepłych pór roku. Znane perfumy z tej grupy to Marc Jacobs Oh Lola!, Escada Cherry in the Air, Armani Aqua di Gio.
   
 • Orientalne, to zapachy dużo cięższe, odpowiednie na wieczory, a także na sezon jesienno-zimowy. Do ich wyrobu stosuje się takie składniki jak ambra, piżmo, cynamon, wanilia czy czekolada. Te perfumy są zwykle zbyt mocne do stosowania na co dzień czy do pracy, dlatego nie każdemu mogą odpowiadać. Orientalny rodzaj zapachu to na przykład Dolce & Gabbana The One oraz Yves Saint Laurent Opium.
   
 • Szyprowe, które składają się z takich składników jak bergamotka, jaśmin, cytrusy, mech i drewno, a czasem również przyprawy oraz kwiaty. Ich nazwa powstała od francuskiego Chypre, czyli Cypr, i zapachy szyprowe mają kojarzyć się z tą krainą. Przykładami są perfumy Miss Dior czy Armani Si.
   
 • Drzewne, jeszcze do niedawna zarezerwowane dla męskich perfum, ale obecnie wkraczające również do damskich. Składać się mogą z różnego rodzaju zapachów drzewnych, w tym najczęściej sandałowego, hebanowego lub cedrowego, a także żywic i przypraw. Zapachy drzewne są bardzo oryginalne, pasują do pory jesiennej i zimowej, ale mogą być noszone nie tylko wieczorem, ale także przez cały dzień. Przykładami w tej grupie są Calvin Klein Truth i Obsession, Thierry Mugler Angel.