Na czym polega piramida zapachowa perfum?

Na czym polega piramida zapachowa perfum?

Każde perfumy oparte są na starannie dobranej mieszance nut zapachowych, które tworzą razem piękną, harmonijną kompozycję. Dzięki różnym olejkom zapach z czasem rozwija się na skórze i zmienia, wydobywając z siebie kolejne pachnące akordy. Piramida zapachowa to nic innego, jak zbiór trzech, następujących po sobie nut: głowy, serca oraz bazy. Czym różnią się one od siebie? Sprawdźmy!

Nuty głowy

Nuty głowy czuć w perfumach jako pierwsze. Są one wyczuwalne chwilę po spryskaniu się ulubionym zapachem i można powiedzieć, że stanowią wizytówkę perfum. To od nich bowiem zależy, czy dana kompozycja Ci się spodoba i zechcesz sprawdzić jej kolejne nuty. Zapachy wyczuwalne w tym akordzie powinny być intensywne, a jednocześnie niezbyt ciężkie. Najlepiej sprawdzają się tu olejki cytrusowe i kwiatowe, które szybko się utlenią oraz ustąpią miejsca następującym po nich składnikom.

Nuty serca

Środkowy akord perfum, czyli nuty serca, to – jak nazwa wskazuje – trzon całego zapachu. Aby go poznać, należy cierpliwie zaczekać aż do utlenienia się pierwszych olejków. Ta część perfum jest najważniejsza, utrzymuje się na skórze znacznie dłużej, ok. kilku godzin i nadaje kompozycji szczególnego charakteru. Spośród najczęściej wykorzystywanych składników w nutach serca warto wymienić nuty kwiatowe, owocowe, drzewne i korzenne, a także aromatyczne przyprawy. Są to więc zapachy odrobinę cięższe, dłużej utleniające się, które ukazują w perfumach to, co w nich najpiękniejsze.

Nuty bazy

Nuty bazy stanowią bardzo istotną podstawę podczas produkcji wód perfumowanych. Ich zadaniem jest zapewnić perfumom trwałość, utrzymać zapach na skórze jak najdłużej, a także dodać im wyjątkowej głębi. Nuty bazy muszą być intensywne, a jednocześnie harmonijnie skomponowane z resztą akordów oraz utrzymane w podobnym charakterze. Najczęściej do tego celu są wykorzystywane takie składniki, jak piżmo, paczula, ambra, drzewo sandałowe, oud, wanilia czy skóra. Nuty te bardzo długo się utleniają, przez co mogą być delikatnie odczuwalne na skórze nawet wiele godzin po aplikacji perfum.