Jaka jest różnica między perfumami a wodą toaletową?

Jaka jest różnica między perfumami a wodą toaletową?

Na pewno każdy z nas choć raz przed zakupem swojego ulubionego zapachu zastanawiał się, czy postawić na perfumy, czy jednak wybrać wodę toaletową. Wybór bywa trudny, szczególnie że zazwyczaj w drogeriach sprawdzamy wiele wariantów, przez co zapachy mieszają się ze sobą i nie potrafimy stwierdzić, który jest bardziej intensywny i będzie nam odpowiadał. Dodatkowo nie zawsze mamy pewność czy flakonik, który zastaliśmy na sklepowej półce to perfumy, czy może woda toaletowa albo perfumowana. Większość z nas wie, że woda toaletowa to nie to samo, co perfumy. Ale czy wiemy, co tak naprawdę je różni?

Stężenie olejków eterycznych

Podstawową różnicą między perfumami a wodą toaletową jest wysokość stężenia olejków eterycznych. Perfumy są nasycone olejkami w granicach 20-40%. Takie stężenie powoduje, że perfumy mają wyjątkowo intensywny i trwały zapach. Wystarczy użyć niewielkiej ilości perfum, aby ich zapach utrzymywał się na ciele przez cały dzień. Ze względu na swoje wartości, perfumy są dużo droższe od wody toaletowej.

Natężenie olejków eterycznych w wodzie toaletowej wynosi od 5 do 15% – jest zatem dużo niższe niż w perfumach. Zapach wody toaletowej jest więc mniej trwały, ale wielu osobom może to odpowiadać, ponieważ jednocześnie jest delikatny i lekki, dzięki czemu daje poczucie świeżości. Dodatkowo lekka formuła wody toaletowej pozwala na aplikowanie jej na skórę i włosy, a także na ubrania, bez obaw o przebarwienia czy plamy na materiale.

Oznaczenia EDT i parfum

Jak odróżnić perfumy od wody toaletowej? Najłatwiejszym sposobem jest zapamiętanie oznaczeń, które widnieją na opakowaniach produktów. Woda toaletowa to Eau de Toilette, czyli oznaczenie EDT. Natomiast czyste perfumy to po prostu parfum lub extract de parfum. Swoje oznaczenia posiadają również wody perfumowane oraz kolońskie, dlatego warto zapamiętać wybrane skróty, aby nie pomylić się podczas zakupów i wybrać odpowiednią opcję.