Czy kształt i szata graficzna butelki do perfum ma wpływ na odbiór zapachu?

Czy kształt i szata graficzna butelki do perfum ma wpływ na odbiór zapachu?

Szukając idealnych perfum, największa uwaga skupiana jest na ich zapachu i trwałości, a także na tym, w jaki sposób rozwijają się one na skórze. Każda kompozycja składa się bowiem z trzech grup nut zapachowych – nut głowy, serca oraz bazy – dzięki którym zyskuje swój niepowtarzalny charakter. Ludzie są jednak wzrokowcami i patrzą również na wygląd flakonu. Czy jego kształt i szata graficzna mają wpływ na odbiór zapachu? Sprawdźmy!

Flakon a odbiór zapachu perfum

Wydawać by się mogło, że flakon, w którym zamknięte są perfumy, nie ma dla nich większego znaczenia. Wszak butelka – jeśli jest odpowiednio szczelna – nie wpływa na ich zapach ani nie zmienia ich składu. Jej kształt i szata graficzna stanowią jedynie ozdobę. Przy wyborze perfum w nieświadomy sposób konsumenci kierują się jednak również wzrokiem. Wówczas pięknie udekorowany flakon o finezyjnym kształcie może skutecznie przyciągnąć uwagę, a także delikatnie zasugerować, jaki rodzaj zapachu się w nim kryje.

W związku z tym istotne jest, by wygląd, kształt i szata graficzna butelki do perfum nawiązywały swoim charakterem do kompozycji, ponieważ stanowią jej wizytówkę. Ważne jest też, by szkło perfumeryjne było eleganckie i estetyczne, aby podkreślało prestiż oraz ekskluzywność znajdującego się w nim zapachu.

Jak dobierać perfumy?

Wybór perfum jest kwestią niezwykle indywidualną, dlatego decydując się na zakup nowej kompozycji, powinieneś zwracać uwagę na znacznie więcej czynników, niż jedynie wygląd flakonika. Zapach powinien przede wszystkim pasować do osobowości i upodobań osoby go noszącej. Pamiętaj też, że perfumy potrafią pachnieć na każdym nieco inaczej, dlatego tak ważne jest, by testować je na swojej skórze. Najlepiej jednak nie robić tego w perfumerii, tylko spryskać zapachem nadgarstek i powąchać go po jakimś czasie, gdy perfumy zdążą się w pełni rozwinąć. Wówczas zyskasz pewność, czy zapach na pewno Ci odpowiada.