Jak działają atomizery do perfum?

Jak działają atomizery do perfum?

Atomizery do perfum to dzisiaj wszechobecny standard w branży perfumeryjnej. Ten niewielki element stanowi połączenie pomiędzy zawartością flakonika, a jego użytkownikiem, ułatwiając mu równomierne rozpryskiwanie zapachowej substancji na skórze. Nie każdy jednak wie, na jakiej zasadzie działa atomizer, kiedy został wynaleziony i jakie było jego pierwotne zastosowanie. Jeżeli chcesz się tego dowiedzieć – zapraszamy do lektury!

Krótka historia atomizerów do perfum

Atomizer został wymyślony i opracowany w XIX wieku przez Thomasa De Vilbiss. Był to lekarz, który za pomocą swojego niewielkiego wynalazku chciał móc skutecznie aplikować roztwory substancji leczniczych do chorych gardeł swoich pacjentów. Wynalazek ten spełnił jego oczekiwania i był na początku wykorzystywany w lecznictwie. Nieco później został przeniesiony do branży perfumeryjnej, gdzie również doceniono jego zalety.

Przed wynalezieniem tego małego elementu perfumy były pozbawione dozownika, więc użytkownicy musieli się nimi ochlapywać bezpośrednio z flakonika. Taki sposób rozprowadzania zapachu był bardzo mało wydajny. Ciężko było również mieć dokładną kontrolę nad ilością nanoszonych na skórę perfum. Substancje zapachowe zamknięte w takich buteleczkach starczały więc na krótko i stosunkowo szybko się psuły, na skutek reakcji, w jakie esencje zapachowe wchodziły z powietrzem atmosferycznym. Wynalazek Thomasa De Vilbissa na dobre zrewolucjonizował świat zapachów!

Na jakiej zasadzie działa atomizer do perfum?

Atomizer sprawia, że flakonik perfum jest zawsze szczelnie zamknięty, a kiedy naciśniesz jego górną część, z buteleczki rozpylona zostaje idealna mgiełka ulubionego zapachu. Dzięki temu można perfekcyjnie nanieść go na wybrane miejsce na ciele. Atomizer działa, wykorzystując tzw. efekt Venturiego (włoski fizyk z XVIII wieku). Naukowiec ten doszedł do wniosku, że jeśli w kanale (albo rurce), w którym znajduje się płyn, zostanie zamontowana odpowiednia zwężka, to zwiększy się prędkość przepływu i nastąpi spadek ciśnienia. W ten sposób można wytworzyć podciśnienie dzięki zmianie prędkości strugi wypływającej cieczy. Przewężenie nazywane także zwężką Venturiego powoduje powstanie podciśnienia ułatwiającego pobranie perfum z flakonika.

Jakie są rodzaje atomizerów do perfum?


Można wyróżnić kilka rodzajów atomizerów do perfum:


• Atomizery z pompką działającą na podobnej zasadzie co pompka do opon,
• atomizery bulwiaste z gumową bańką,
• współczesne atomizery wykorzystywane obecnie w perfumach.


Podobno atomizerów nakręcanych na butelki jako pierwsi zaczęli używać amerykańscy żołnierze wracający do domu z frontów I Wojny Światowej. Chcąc przywieźć do domu jakiś prezent dla swoich ukochanych, wpadli na pomysł, aby do pustych butelek po lekach wyposażonych w takie atomizery wlewać perfumy.

Jakie funkcje pełnią atomizery do perfum?

Podstawową funkcją atomizerów jest oczywiście możliwość precyzyjnego nanoszenia perfum na skórę. Dzięki nim można je delikatnie i bez zbędnego marnotrawstwa rozpylić na wybranym obszarze ciała. Aplikacja zapachów stała się dzięki nim bardzo prosta i przyjemna! Kolejnym zadaniem atomizerów jest zapewnienie szczelnego zamknięcia flakonika z perfumami, co przyczynia się do przedłużenia ich przydatności do użycia. Współczesne atomizery umożliwiają także bezpieczne przewożenie lub noszenie przy sobie ulubionych zapachów bez ryzyka rozlania się ich w torebce czy walizce.