Czy wiek ma znaczenie dla preferencji zapachowych?

Czy wiek ma znaczenie dla preferencji zapachowych?

Preferencje zapachowe to bardzo indywidualna kwestia – każdy ma swoje ulubione nuty oraz połączenia. Jedni wybierają kompozycje lekkie, słodkie i świeże, inni zaś preferują cięższe, bardziej wytrawne oraz znacznie intensywniejsze aromaty. Gusta dotyczące różnych aspektów z czasem mogą się jednak zmieniać, niekiedy dość diametralnie. Czy wiek ma zatem znaczenie również dla preferencji zapachowych? Sprawdźmy w artykule!

Preferencje zapachowe a wiek

Podobnie jak w przypadku innych aspektów, takich jak ulubione smaki, muzyka czy kolory, wiek ma znaczenie również dla preferencji zapachowych. Z czasem wybór perfum może więc ulegać sporym zmianom, a badania przeprowadzone przez psychologa i doktora neuronauki poznawczej, Rachel S. Herz,  udowodniły, że największą świadomością dotyczącą swoich upodobań cechują się kobiety dopiero po sześćdziesiątym roku życia.

Wówczas ich gust jest stały, a wybór zapachów nie zależy np. od bieżącego nastroju czy panującej mody. Badania te wykazały również, że młode kobiety z kolei często kupują perfumy pod wpływem emocji i innych czynników. W związku z tym kompozycje wybierane w młodszym wieku zazwyczaj różnią się od tych, które preferujemy później.

Co jeszcze ma wpływ na wybór perfum?

Choć wiek może mieć pewien wpływ na wybór określonych zapachów perfum, nie jest to jedyny istotny czynnik. Duże znaczenie ma w tym zakresie przede wszystkim osobowość. To ona w szczególności wpływa na to, jakie kompozycje wybieramy oraz które aromaty sprawiają, że czujemy się w nich dobrze. Ponadto dla wielu osób niemałe znaczenie ma również pora roku oraz sytuacja, podczas której zapach miałby być użyty. W związku z tym producenci wód perfumowanych oferują niezwykle szeroki wybór perfum, wśród których każdy bez trudu znajdzie swoje ulubione połączenia, niezależnie od wieku oraz osobistych preferencji.