Czy zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego lubisz ładne zapachy? Co sprawia, że ludzie od wieków używają perfum? Przyczyna tkwi w naszej psychice oraz biologii. Każdy człowiek wyposażony jest w pięć podstawowych zmysłów – wzrok, słuch, smak, dotyk i węch. To dzięki nim możemy funkcjonować w otaczającym nas świecie, gdyż to one odpowiadają za odbieranie bodźców zewnętrznych. Sygnały odbierane przez odpowiednie receptory w różnych narządach zmysłów są szybko przekazywane do kory mózgowej i tam analizowane. W ten sposób wiemy, że możemy np. bezpiecznie postawić kolejny krok albo, że nie zatrujemy się, jedząc jakieś pożywienie.
Ludzki nos rejestruje cząsteczki chemiczne nazywane odorantami. Setki receptorów nieustannie rozpoznają otaczające nas zapachy. Wpływają one na nasze samopoczucie, ostrzegają przed niebezpieczeństwem, albo pobudzają mózg, stymulując nastrój. Używanie perfum to świadome oddziaływanie na te receptory, które ma przynieść konkretne efekty. Perfumy nadają bowiem ciału przyjemny zapach, który zwiększa Twoją atrakcyjność, dodaje Ci pewności siebie, pozwala wyrazić Twoją osobowość i podkreślić cechy charakteru, a także pomaga budować Twój wizerunek. To, jak pachniesz, jest poniekąd Twoją wizytówką.
W czym tkwi sekret perfum?
Perfumy to nazwa określająca kosmetyki, które nadają ciału przyjemny zapach. Dobre perfumy są gwarancją długo utrzymującego się zapachu. Składają się z różnych olejków zapachowych, środków homogenizujących (dzięki którym powstała mieszanina jest jednorodna), substancji wzmacniających i rozpuszczalnika (najczęściej funkcję tę pełni etanol). Od tego, ile rozpuszczalnika znajduje się w danym produkcie, zależy, czy kosmetyk będzie zakwalifikowany do: perfum właściwych, wód perfumowanych lub wód toaletowych.
Kiedy wcierasz w swoją skórę perfumy, część składników tych kosmetyków natychmiast paruje albo zostaje wchłonięta, a na jej powierzchni pozostają olejki zapachowe i odoranty. Są one powoli uwalnianie do powietrza, dzięki czemu przez długi czas Twoja skóra pięknie pachnie.
Czym charakteryzują się wody perfumowane?
Wody perfumowane to kosmetyki, które najczęściej możesz spotkać w drogeriach i innych sklepach. Jest to rodzaj perfum, w których zawartość olejków zapachowych wynosi od 10 do 20%. Oferowane przez nasz serwis wody perfumowane to kosmetyki najwyższej jakości, w których stężenie olejków zapachowych utrzymuje się na wysokim poziomie 19%! Taki skład gwarantuje bardzo długie utrzymywanie się zapachu na skórze. Produkty te są intensywniejsze od popularnych wód toaletowych, których efekt jest krótkotrwały. Nasze wody perfumowane są zbudowane z trzech nut zapachowych – głowy, serca i głębi (nazywanej również bazą).
Jak odbieramy perfumy?
Sposób, w jaki odbierasz perfumy to efekt przemyślanej kompozycji składników, z których każdy odpowiada za inne reakcje Twoich receptorów węchowych. Na początku wyczuwasz nutę głowy. Dociera ona do Twoich receptorów zaraz po otwarciu flakonika perfum. Z badań wynika, że to właśnie ona najczęściej decyduje, czy kupisz dany produkt, czy będziesz szukać innego. Nuta głowy jest zazwyczaj owocowa, świeża, lekka i bardzo intensywna, ale szybko się ulatnia (utrzymuje się na skórze od około kilkunastu minut do pół godziny).
Nuta serca dociera do Twoich receptorów zazwyczaj po 10 minutach od spryskania się perfumami. To właśnie ona pełni kluczową funkcję w kompozycji zapachowej danego produktu, tworząc jego bukiet i nadając mu charakteru. Najczęściej wyczuwalne są w niej aromaty korzenne i kwiatowe. Jest o wiele trwalsza od nuty głowy, gdyż utrzymuje się na Twojej skórze do dwóch godzin.
Gdy mija około 20 minut od naniesienia perfum na skórę, zaczynasz czuć nutę głębi, czyli bazę. To podstawowy zapach każdej kompozycji, decydujący o jej specyfice. Ulatnia się w wolnym tempie i pozostaje na skórze nawet do kilkunastu godzin. Komponowanie perfum rozpoczyna się właśnie od nuty bazowej, a następnie dobierane są do niej inne substancje o zbliżonych aromatach. Zapach wód perfumowanych musi być harmonijny, ale aby mógł Cię zainteresować, powinien się również powoli i oryginalnie rozwijać.